Vejetaryen Beslenme Paketi

Vejetaryen beslenmede diyetin temelinde kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi hayvan etleriyerine tahıllar, kuru baklagiller, soya, sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar gibi bitkisel kaynaklıbesinler tüketilmektedir.Not: Yemeklerimizle Çatal-Bıçak gönderimi yapılmamaktadır.
-Vejetaryen beslenme:

-Vejetaryen beslenmede diyetin temelinde kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi hayvan etleriyerine tahıllar, kuru baklagiller, soya, sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar gibi bitkisel kaynaklıbesinler tüketilmektedir.
Sınıflandıırlması:
- Lakto vejetaryen: Et, balık, kümes hayvanları ve yumurta tüketmezler, hayvansal kaynak olarak sütvardır.
- Lakto - ovo - Vejetaryen: Bitkisel kaynaklı beslenmelerine yumuruta ve süt ürünlerini ekleyerekbeslenirler ama diyetlerinde et, balık ve kümes hayvanları yoktur.
- Semi vejetaryen: Genel bir vejetaryen yeme modelidir.Sadece et, balık ve kümes hayvanlarını bazentüketirler.


-BAZAL METABOLİZMA HIZI NEDİR ?

- Bazal metabolizma, vücut herhangi bir aktivite halinde değilken yaktiği enerjiye denir.Solunum kandolaşımı, vücut ısısının kontrölü, hücre yenilenmesi ve bölünmesi, beyin fonksiyonları için gerekliolan enerji miktarı bazal metabolizmayı oluşturur.

- BAZAL METABOLİZMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER ?

-Vücuttaki Kas Miktarı
- Vücutta bulunan kas miktarının artması vücudun yaktığı kalori miktarını arttırır.Bu nedenle diyet ilespor ayrılmaz bir bütündür.
-Vücut Ağırlığı
- Daha ağır olan bir kişinin vücut fonksiyonlarını sürdürebilmesi için daha çok kaloriye ihtiyacıolur.Diyetin henüz başındayken kilo vermenin daha kolay olmasının nedenlerinden biri bu faktördür.Ağırlık azaldıkça, günlük ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalır.
- Cinsiyet
- Erkeklerin kas kütlesi kadınlardan daha fazla olduğundan kalori yakımı açısından daha şanslılardır.Kadınların bazal metabolizma hızı erkeklere oranla % 5 - 10 oranında düşüktür.
-Açlık
- Vücut aç kaldığı zaman bazal metabolizma hızı düşer.Günlük 1000 kalorinin altında alınan diyetlerdevücut hayatta kalmak için sistemi yavaşlatır.
-Uyku
- Uyku sırasında bazal metabolizma hızı, uyanık olunan zamana göre düşer. Uyku sorunu olan kişilerdede metabolizma hızı daha düşer ve kilo verme sorunu oluşur.