Ketojenik Beslenme Paketi

Karbonhidrat ve protein kaynaklarından kısıtlı olduğu, diyet içeriğinin çok büyük bir kısmınınyağlardan oluştuğu diyet olarak tanımlanır.Diyet içeriği % 70 yağdan % 25 proteinden son olarak % 5’i karbonhidratlardan sağlanmaktadır.Not: Yemeklerimizle Çatal-Bıçak gönderimi yapılmamaktadır.

- KETOJENİK DİYET NEDİR ?

- Ketojenik diyet; karbonhidrat ve protein kaynaklarından kısıtlı ve diyet içeriğinin çok büyük bir kısmının yağlardan oluştuğu diyet olarak tanımlanır. Normal diyetlerde tercih edilenin tam aksine temel besin kaynağı yağlardır ve enerji bu yağlardan elde edilir. Diyet içeriği % 70 yağdan % 25 proteinden son olarak % 5’i karbonhidratlardan sağlanmaktadır.Normal beslenme düzeninde vücut; enerji elde etmek için önce karbonhidrat kullanır.Karbonhidratların yetersiz olduğu noktada sırasıyla yağlar ve proteinler kullanılır.Ketojenik diyette karbonhidrat ve protein içeriği düşük olduğu için vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağ depolarından karşılar. Vücut enerji ihtiyacını yağlardan karşılarken bu yıkım sonucu keton cisimcikleri oluşmaya başlar. Ketojenik diyetler de adını burdan almaktadır.


- KETOJENİK DİYET LİSTESİ NELER İÇERİR?

- Diyet içeriğinde yer alan proteinler yumurta, kırmızı ve beyaz et veya balık ile karşılanır. Karbonhidratlar için verilen kısıtlı miktar sebze, yağlı tohumlar, yoğurt gibi süt ürünlerinden karşılanmaktadır.Diyette ekmek ve unlu mamuller kesinlikle yer almaz.


- Ana öğünler genellikle krema, zeytinyağı ve mayonez ile yapılmış soslar ile lezzetlendirilir. Diyet içeriği düşük olduğu için 3 ana öğüne ek olarak 1 ana öğün tercih edilir. Ara öğünler için yağlı tohumlar tercih edilir.


- Diyetin temel amacı: Sınırlı karbonhidrat alımı ile vücudun ketozis moduna geçirilmesi ve vücut depolarında yer alan yağların yakılmaya başlamasının sağlanmasıdır.


-Uygulanımına dikkat edilecek durumlar:

-Tansiyon hastaları

-Tip1 diyabet

-Antidepresan kullananlar

- 15 yaşından küçükler

-Hamile ve emzirenler

-Bariatrik mide ameliyatı olanlar

- Vücut kitle indeksi düşük olanlar

-Safra kesesi alınmış olanlar


-BAZAL METABOLİZMA HIZI NEDİR ?

- Bazal metabolizma, vücut herhangi bir aktivite halinde değilken yaktiği enerjiye denir.Solunum kandolaşımı, vücut ısısının kontrölü, hücre yenilenmesi ve bölünmesi, beyin fonksiyonları için gerekliolan enerji miktarı bazal metabolizmayı oluşturur.

- BAZAL METABOLİZMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER ?

-Vücuttaki Kas Miktarı
- Vücutta bulunan kas miktarının artması vücudun yaktığı kalori miktarını arttırır.Bu nedenle diyet ilespor ayrılmaz bir bütündür.
-Vücut Ağırlığı
- Daha ağır olan bir kişinin vücut fonksiyonlarını sürdürebilmesi için daha çok kaloriye ihtiyacıolur.Diyetin henüz başındayken kilo vermenin daha kolay olmasının nedenlerinden biri bu faktördür.Ağırlık azaldıkça, günlük ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalır.
- Cinsiyet
- Erkeklerin kas kütlesi kadınlardan daha fazla olduğundan kalori yakımı açısından daha şanslılardır.Kadınların bazal metabolizma hızı erkeklere oranla % 5 - 10 oranında düşüktür.
-Açlık
- Vücut aç kaldığı zaman bazal metabolizma hızı düşer.Günlük 1000 kalorinin altında alınan diyetlerdevücut hayatta kalmak için sistemi yavaşlatır.
-Uyku
- Uyku sırasında bazal metabolizma hızı, uyanık olunan zamana göre düşer. Uyku sorunu olan kişilerdede metabolizma hızı daha düşer ve kilo verme sorunu oluşur.